• Categories
    Foodie Blogroll

    Gifts for the Gourmand.

    Cooking Classes

    Cooking classes are a great way to improve your culinary skills. By attending any one of the myriad of in store classes you learn what you need to achieve the success level you desire. One problem, you must work within their timeline. Another is that they use professional equipment too costly or not available for your kitchen. You are tossed in with strangers you may or may not appreciate and most, if not all, try to get you to buy something from their retail store.

    We offer the same great experience in the comfort of your home and by inviting friends to join you it’s more like a party than school. And better yet you set the time and are limited only by the number of people that will comfortably fit in your kitchen.

    Knife Skills Class — Shows the must have tools of the trade and how to properly use them, which one to use for a particular need, how to choose the right one and how to take care of them so they last a long time. This is a one hour class offered at $25.00/person or $37.50/couple.

    Pesto Pesto — Here’s a class that you won’t find anywhere else. The word pesto is derived from the Italian word for pound or crush and it’s traditional ingredients just about everyone knows. So what is this class all about, well we take ingredients that you might not think of and make some Pesto’s that will work with any dish. This class is offered at $35.00/person or $52.00/couple + cost of product.

    Salt and Spice and everything Nice. — This class is more like a tasting. We will discuss and taste a myriad of salts now available along with how spices are used and how to get the biggest bang for your buck. This class is two hours long and is offered at $25.00/person or $37.50/couple + cost of product.

    Easy Pan Sauces — Shows how to turn that everyday sauté into a meal fit for a king. We walk you through various proteins, how to cook them and create a fast pan sauce to compliment the meal. This is a two hour class offered at $65.00/person or $97.50/couple + cost of product.

    30 minute meals — Yes you can learn to make nutritious meals in as little as 30 minutes. We show you how with some quick and easy recipes. This is a two hour class offered at $65.00/person or $97.50/couple + cost of product..

    Mother Sauces — There are five sauces included in this group, Béchamel, Velouté, Espagnole, Hollandaise/Mayonnaise and Vinaigrette some schools of thought add Tomato in this category and they are used in a myriad of ways, this class will walk you through each of them. This is a three hour class offered at $75.00/person or $115.00/couple + cost of product.

    Custom Classes Tell us what you want to learn and we will build a class around your needs. Price will be determined by class specifications.

    Stay tuned for more classes being added in the near future.

    Great Chef Resource Books
    Take this quick quiz, it’s fun.
    Hard to find tomatoes.
    More great recipes.
    Close

    Loading ...

    Sorry :(

    Can't connect ... Please try again later.